Co pobiera najwięcej prądu?

Obecnie coraz więcej ludzi zaczyna oszczędzać na rachunkach. Wiadomo, że z roku na rok prąd niestety jest coraz droższy. Dlatego też wiele osób szuka alternatyw na oszczędzanie pieniędzy i prądu. Nie każdy zdaje sobie sprawę ile prądu pobierają nasze sprzęty domowe. Dlatego, też niniejszy artykuł ma za zadanie przedstawić Ile prądu zużywają urządzenia w domu?
Co pobiera najwięcej prądu?


Ludzie coraz kupują i używają coraz to więcej urządzeń w swoim domu. Nie zdając sobie sprawy ile pobierają prądu. Jeśli jednak będziemy kontrolować to co kupujemy i uważać jak z nich korzystamy jesteśmy w stanie ograniczyć zużycie energii. Obecnie technologia poszła znacznie do przodu, dzięki czemu zużycie prądu w sprzętach jest coraz mniejsze. Jednak jeśli ktoś ma w domu jeszcze dość stare urządzenia to warto wspomnieć, iż zarówno takie urządzenia jak i te o niskiej klasie energetycznej zużywają więcej prądu niż pozostałe. Jak możemy zaoszczędzić? Jeśli mamy dość gotówki, aby zainwestować w nowe, lepsze sprzęty, to oczywiście warto to zrobić.

Jednak nie tylko to należałoby zmienić. Trzeba zastanowić się także w tym przypadku nad zmianą dostawcy prądu. Obecnie jest tego tyle na rynku, że każdy wybierze odpowiednią opcję dla siebie. Skąd wiemy czy dany sprzęt jest energooszczędny. To nic trudnego, wystarczy znać klasy. Klasa energetyczna przede wszystkim jest po to, aby określać pobór prądu przez różnego rodzaju urządzenia. Przybliża ona nam oszczędność i ekonomiczność produktu. Jeszcze niedawno były klasy od A+++ do G. Jednak w roku 2021 została ograniczona od A do G. Obecnie najkorzystniejszą klasą jest C. Ile prądu pobierają urządzenia w ciągu roku:

ładowarka telefonu – 2,48 kWh co daje około 1.68 zł,
Żelazko – 26 kWh czyli prawie 18 zł,
Kuchenka mikrofalowa – 51,1 kWh; , około 37 zł,
telewizor – 128 kWh , około 88 zł,
Laptop – 138,7 kWh; , 95 zł,
pralka – 143 kWh, ok 99 zł
lodówka -270 kWh , ok 187 zł
odkurzacz – 156 kWh , ok 108 zł
zmywarka – 237 kWh; , 165 zł
czajnik elektyczny – 240 kWh , ok 165 zł
piekarnik – 496,4 kWh; , ok 344 zł
płyta indukcyjna – 748,25 kWh; ok 517 zł

Jak widać płyta indukcyjna w tym wszystkim wypada najgorzej. Dlatego warto zastanowić się czy to jest rzeczywiście oszczędność i warto w nią zainwestować.

Zobacz artykuł: pellet czy węgiel?