Czy ekogroszek naprawdę jest taki ekologiczny?

W dzisiejszych czasach coraz bardziej popularne stało się zakupienie kotła na ekogroszek. Jest to dobre rozwiązanie. Ze względu na to, iż nie jest on szkodliwy dla środowiska. Dlatego ludzie wybierają go do palenia w swoich kotłach. Niniejszy artykuł ma za zadanie odmówić odpowiedź na pytanie Dlaczego ekogroszek jest eko?


Czy ekogroszek jest eko?

Ekologiczny groszek to nic innego jak drobnoziarnisty węgiel kamienny, który służy do wędzenia w kotłach destylacyjnych. Rozważając „zielony” charakter tego paliwa w tej definicji, należy zrozumieć dwie najważniejsze rzeczy. Węgiel jest surowcem nieodnawialnym – co oznacza, że w pewnym momencie się wyczerpie – a jego kopalnie są obciążeniem dla przyrody. Czy to znaczy, że groszek ekologiczny nie jest godny swojej „ekologii”? W porównaniu z wysokiej jakości tradycyjnym węglem, ekogroszki różnych firm zawierają znacznie mniej związków siarki, które uwolnione do atmosfery staną się jednym z najpoważniejszych źródeł zanieczyszczeń: powodują tzw. kwaśne deszcze. Nadaje również dymowi specyficzny zapach. W porównaniu z innymi rodzajami paliw, spalanie tego rodzaju paliwa uwalnia również mniej tlenku węgla.

W atmosferze jest też znacznie mniej dwutlenku węgla. To paliwo ma wysoką kaloryczność i wysoką wydajność. Z niewielkiej jego ilości możemy uzyskać dużo ciepła, a więc nie tak dużo jak zwykły węgiel. Ponadto ekologiczny groszek węglowy jest również wykorzystywany w nowoczesnych inteligentnych piecach z podajnikami. Ekologiczny groszek spełnia wszystkie normy środowiskowe narzucone naszemu krajowi przez Unię Europejską. Niewiele jest równie ekologicznych paliw. Tylko energia odnawialna może ogrzać Twój dom bardziej ekologicznie. Poza tym ekogroszek ma różną kaloryczność, od 22kJ do 30kJ. Więc to jaki wybierzemy w dużej mierze zależy od pieca jaki posiadamy.

Warto kupić ekogroszek, ponieważ nie tylko zaoszczędzimy pieniądze na opał ale także swój czas. No i nie będziemy musieli często zaglądać do kotła, ani go codziennie rozpalać.

Przeczytaj też: Co lepsze piec na pellet czy ekogroszek?