Czym jest pellet? Opis produkcji i właściwości.

Paleniska pelletowe to urządzenia grzewcze, które znajdują zastosowanie w wielu domach i mieszkaniach jako główne źródło ciepła. Pelet jest głównym paliwem wykorzystywanym w paleniskach pelletowych. Jest to ekologiczny i ekonomiczny środek opałowy, który produkuje się z odnawialnych surowców organicznych, takich jak drewno, kukurydza czy konopie. W niniejszym artykule wyjaśnimy czym jest pellet i jak powstaje, opiszemy jego właściwości oraz podpowiemy, jak go poprawnie składować.

Co to jest pellet?


Pellet, czyli granulowane drewno, to paliwo przyjazne dla środowiska pozyskiwane ze skrawków drewna, a także kory drzew i odpadków drzewnych, które są spienianie i formowane w małe okrągłe, wszechstronnegranulki o jednolitej wielkości. Wykorzystywany jest on głównie do produkcji ciepła i energii elektrycznej dzięki swojej wysoce kalorycznej wartości oraz zachowaniu maksymalnego wykorzystania odnawialnych i naturalnych surowców.

Produkcja pelletu


Produkcja pelletu składa się z kilku etapów. Najpierw drewno i odpadki drzewne są obrabiane do małych kawałków, które następnie są zmielone i zamieniane w małe kulki, zwanepelletem. Ten tzw. „pellet workowany” następnie jest zapakowany w worki lub skrzynie i gotowy do transportu.

Właściwości paliwowe pelletu


Pellet ze względu na swoje porowate i kruche środowisko, ma wysoką wytrzymałość ciśnieniową i strukturę. To sprawia, że może być on przechowywany i transportowany w sposób bezpieczny. Do wszystkich tych właściwości dochodzi jeszcze jedna z najważniejszych – wytrzymałość na obciążenia termiczne. Pozwala to na wydobywanie większej ilości ciepła dzięki produkcji kalorii, szczególnie w porównaniu z innymi rodzajami paliwa.

Pellet jest również źródłem prawie wszystkich elementów odżywczych, potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania postępowej technologii. Właściwości właściwe dla odnawialnych paliw, takie jak niższe emisyjne i niższe koszty produkcji, sprawiają, że pellet jest technologią alternatywną dla paliw stałych i ciekłych.

Korzyści z wykorzystania pelletu

Pellet jest alternatywnym źródłem energii związanym z wykorzystaniem odnawialnych zasobów. Wykorzystanie go do celów gruntownych może mieć następujące korzyści:

  • Posiada dużą wydajność energetyczną i ekonomiczną.
  • Mniejsza szkodliwość dla środowiska niż w porównaniu z innymi paliwami.
  • Ma łatwą konserwację i niski poziom zanieczyszczeń.
  • Bezpieczeństwo podczas przenoszenia paliw.
  • Łatwość transportu i korzystne stosunki kosztowe.

Podsumowując, pellet jest wszechstronnym i wysoce kalorycznym paliwem wykorzystywanym w produkcji ciepła i energii elektrycznej. Wytwarzany jest z naturalnych i odnawialnych skrawków drewna, które są spienione i formowane w małe okrągłe granulki. Produkcja pelletu składa się z wielu etapów, a właściwości paliwowe i wytrzymałość obciążeń termicznych sprawiają, że jest on odpowiedni dla wszelkich rodzajów technologii. Pellet workowany jest łatwy do transportu i posiada wiele korzyści w porównaniu do innych rodzajów paliwa.